default layout

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Magazín

Co pít v zimě?

/FEJETON/ - Nevím, jak ostatní, ale já mám v zimě problémy s tím, co mám vlastně pít. Vzhledem k teplotám venku i doma to není až tak jednoduchá otázka. Co myslíte?

Nedávno nás na našich stránkách nabádala má kolegyně, abychom nezapomínali pít i v zimě. Nabádala nás, abychom vypili přibližně tři litry tekutin denně.  Člověk jako já si logicky položí otázku, co pít. Čerstvá citronáda s ledem to asi nebude.

Nejčastější větou, kterou po této otázce uslyšíte, bude nejspíš: „Přece čaj, ne?“ Jenže čaj musí nějakou dobu stát a stydnout, aby byl poživatelný. Výjimkou je například moje teta, která pije svého turka okamžitě po zalití vroucí vodou. Podle ní je ta káva za chvíli hrozně studená.

Co ale dělat, když nemáme oplechovaná ústa a máme žízeň hned. Někdo radí, dát si hrnek s čajem na parapet za okno. Určitě si v této zimě budu pouštět do bytu venkovní mráz. To si radši opařím jazyk.

Nezbývá, než pít studené nápoje. Podle výzkumů sice teplé nápoje tělo v létě ochlazují, ale obrácená logika nějak nefunguje. Studený drink vás v zimě opravdu nezahřeje.

Nezbývá než volit zlatou střední cestu. Ta je však náročná na koordinaci jednotlivých úkonů. Nejdříve je potřeba uvařit si čaj. Během jeho chladnutí pít něco studeného (v mém případě džus s vodou). Poté, co je první čaj pitelný, obratem uvařit nový, a tak to střídat celý den. Různé konvice a džbány tuto náročnou choreografii mírně ulehčují.

Řeknu vám, že není žádná legrace pít v zimě předepsané množství tekutin. A stejně většinou piju tak polovinu toho, co v létě.

Jak otázku pití v zimě řešíte vy?

Martin Šinkovský

šéfredaktor portálu Vše o vaření

 

Hodnocení: 1 2 3 4 5

Komentáře (4)

Poslední příspěvek: 26.3. 2012 20:44

Veronika Ptáčková, 26.3. 2012 20:44

U nás je to klasika - chlap nepije skoro vůbec - prý k čemu se zbytečně nalívat. A já si vždy ráno uvařím zelený čaj do hrnku o obsahu 0,7 litru, ten vypiju za dopoledne, na odpoledne si uvařím stejné množství, ale ovocného čaje a doma pak buď vodu se šťávou, citronem či opět nějaký dobrý čajíček :-)

Kateřina Chudobová, 19.2. 2012 21:02

Přes zimu piji mnohem více čaje než v zimě. Přece jenom "pro zahřátí". Ale samozřejmě to doplňuji šťávami a jinými studenými nápoji. Také jsem se teď dala na Kombuchu, a zkouším co se mnou udělá :)

klara kovacova, 19.2. 2012 14:21

já také piju vodu, střídám to s čajem. ale vypít litr čaje denně teda nezvládnu....

Jana Pospíšilová, 16.2. 2012 19:37

No já piju vodu celoročně, když jsem doma, uvařím si občas čaj

Související obsahJak funguje Vše o vaření?

Objevte s námi kouzlo portálu Vše o vaření! Co vše portál nabízí?

Týden s TESCOMOU